BYĆ gotowym na sukces…

być jak Lewandowski…

Marzenie zapewne wielu młodych piłkarzy…

Reprezentacja Polski w piłce nożnej zapewniła już sobie start w przyszłorocznych EURO 2016.

Odnosząc się do sukcesów piłkarzy, warto zwrócić uwagę na aspekt stawania się coraz lepszym zawodnikiem coraz lepszym sportowcem przez moje dziecko.

Indywidualne predyspozycje sportowe i codzienny trening powodują, że nasza pociecha staje się coraz lepsza w tym co robi! Czy jednak jesteśmy przygotowani na sukces?

Takie emocje, jak: zwycięstwo, samozadowolenie, radość, zachwyt, podziw,spełnienie czy właśnie sukces, zwykle towarzyszą młodemu sportowcowi, kiedy osiąga ponadprzeciętne wyniki w swojej grupie rówieśniczej. I to niewątpliwie motywuje zawodnika do dalszej pracy, tym bardziej, że kocha to co robi !

Nieraz jednak wraz z osiąganym stopniowo sukcesem – z jednej strony, pojawiają się różne przeszkody – z drugiej.

Zazdrość, czasem nawet nienawiść, brak życzliwości, wykluczanie z grupy – to przypadki, które czasem towarzyszą tym wybitnym sportowcom w młodym wieku ze strony ich kolegów z drużyny. Rywalizacja w grupie zamkniętej nie jest wolna od różnych emocji, tym bardziej, jeśli jedni są lepsi od drugich. Tu duża rola trenera aby łagodził istniejące napięcia i umiejętnie prowadził do współpracy pomiędzy różnymi zawodnikami w taki sposób, aby zarówno ci słabsi czuli się potrzebni, jak też ci lepsi mogli iść „do przodu”.

Świadomość istniejących kontrastów pomiędzy odnoszeniem sukcesu a jego kosztami bywa trudnym przeżyciem przez dzieci. Niejednokrotnie ciężar sukcesu okazuje się zbyt duży – przynosząc wiele smutku i demotywuje młodego sportowca do dalszego rozwoju.

Warto być czujnym aby być przygotowanym na różne scenariusze gdyż interwencja już w trakcie takich sytuacji bywa trudniejsza.

Co mogę wówczas zrobić jako rodzić ?

Warto być przede wszystkim świadomym tych zjawisk, które obok wielu radości i rzeczywistych sukcesów przynoszą także trudności do pokonania. Nie ma co uciekać przed takim wyzwaniem, a zmierzyć się z nim. Warto zadbać także o to aby rozwój dziecka nie był też zbyt szybki – równie szybko może nastąpić jego wypalenie czy przeciążenie. Warto zwrócić uwagę czy moje dziecko nie pozostaje indywidualistą na tle grupy, gdyż utrudni mu to w dość krótkim czasie komunikację z pozostałymi kolegami z drużyny.

Podobna sytuacja dotyczy bieguna przeciwnego – dyskryminacji zawodników w drużynie, których umiejętności piłkarskie nie są jeszcze zbyt wysokie. Wysokie umiejętności piłkarskie w młodym wieku wcale nie oznaczają odniesienia sukcesu w przyszłości. Istnieje bowiem zbyt wiele różnych czynników mających wpływ podczas rozwoju sportowca.

Jeśli moje dziecko na dzień dzisiejszy, nieco „odstaje” od reszty grupy – nie powinno być to przeszkodą w dalszym jego rozwoju piłkarskim. Regularny trening jest właśnie po to aby w dziecku wydobyć zarówno umiejętności jak i ciekawość poznawczą dyscypliny, którą uprawia.

Pamiętajmy, zawsze pomocny będzie też z pewnością kontakt z trenerem. On zna swego podopiecznego i będzie mógł pokierować jego indywidualnie w taki sposób aby zarówno nie wyrządzić dziecku krzywdy, jak również umiejętnie zadbać o jego rozwój.