Tego nie zastąpi chłodne emocjonalnie urządzenie – choć nagrzane od intensywnej eksploracji wyświetlacza i baterii

sr

„Obok tradycyjnych urządzeń, takich jak telewizor czy komputer, coraz większą popularnością cieszą się w ostatnim czasie urządzenia mobilne: smartfony i tablety.

Pomimo iż odpowiednio dobrane treści internetowe mogą mieć pozytywny wpływ na rozwój dzieci, to zbyt wczesne
i intensywne korzystanie z urządzeń elektronicznych może być dla nich szkodliwe.

W pierwszych latach życia mózg człowieka rozwija się najintensywniej. Do tego rozwoju dziecko potrzebuje doświadczania świata wszystkimi zmysłami – zobaczyć, poczuć, usłyszeć, dotknąć. Ograniczenie pola działania dziecka i rodzaju bodźców może mieć negatywny wpływ na rozwój struktur neuronowych jego mózgu.

Mózg dziecka potrzebuje również intensywnych doświadczeń z innymi osobami. Ani telewizja, ani komputery nie zastąpią mu kontaktów z opiekunami czy innymi dziećmi, wspólnej zabawy, wspólnego czytania książek i innych doświadczeń dzięki którym dzieci uczą się otaczającego je świata.

Tymczasem :

  • ponad 40% rocznych i dwuletnich dzieci w Polsce korzysta z tabletów lub smartfonów, wśród nich niemal co trzecie korzysta z urządzeń mobilnych codziennie lub prawie codziennie,
  • 60% rodziców, którzy udostępniają dzieciom tablet lub smartfon, robi to, żeby zająć się swoimi sprawami, co czwarty po to, żeby dziecko zjadło posiłek, 18% – żeby dziecko zasnęło.”

więcej na:

http://www.mamatatatablet.pl

Wiek w powyższej akcji zdecydowanie można rozszerzyć gdyż ma on znaczenie zdecydowanie symboliczne. Wraz z rozwojem dziecka rośnie wszak intensyfikacja użytkowania tego typu urządzeń.

Co mogę zrobić jako rodzic?

Nic prostszego – przyprowadź dziecko na trening!

Od najmłodszych lat pokaż, w jaki sposób może spędzić swój wolny czas!

Pokaż mu jak może spędzić aktywnie swój dzień, organizując zajęcia rozwijające go nie tylko fizycznie. Spróbuj wzbudzić w dziecku ciekawość poznawczą do sportu, nawet, jeśli początkowo nie przejawia chęci do ruszania się, biegania, aktywności fizycznej. Spróbuj znaleźć mu taką formę spędzania czasu, aby mogło się w niej odnaleźć – zaproponuj różne możliwości i oferty klubów w miejscu Twojego zamieszkania.

Nawet jeśli posiadacie pewne trudności finansowe, nie może to być kłopotem aby dziecko mogło się rozwijać. Przyjdź i po prostu poinformuj o swoich możliwościach trenera lub klub – z pewnością rozwiązanie zostanie odnalezione. Żadne środki finansowe nie mogą być przeszkodą, aby dziecko mogło uczestniczyć w zajęciach.

Podczas regularnych spotkań Twoje dziecko zdobywa nie tylko nowe atrybuty fizyczne, ale też trener troszczy się o wychowanie i dba o higienę psychiczną. W takim układzie od najmłodszych lat uczę się jako dziecko i współzawodnictwa i współpracy. Poznaję czym jest i zwycięstwo ale i porażka. A wolny czas spędzam wśród ludzi, gdzie przeżywam różne emocje.

Tego nie zastąpi chłodne emocjonalnie urządzenie – choć nagrzane od intensywnej eksploracji wyświetlacza i baterii

No dobrze. Zapisałem dziecko do klubu. W takim razie tablet przed czy po treningu?

A gdyby tak zaproponować, że trening jest jakby ZAMIAST tableta?

Większość rodziców odpowiada – niemożliwe!

Jeśli tak jest, zatem dozuj kontakt z urządzeniami mobilnymi w taki sposób, aby nie zakłócały obowiązków dnia codziennego: nauki, szkoły. Tym bardziej sam(a) nie proponuj dziecku smartfona dla „zabicia czasu”. Każdy moment spędzony z Twoim dzieckiem – najlepiej osobiście, przyniesie więcej korzyści, niż pozostawienie go „na pastwę urządzeń mobilnych”. Nie ma żadnej gwarancji, że treści, które przyswoi dziecko podczas interakcji z tabletem czy smartfonem zaprocentują in plus. Raczej obserwuje się zjawisko stopniowego uzależniania się od tego typu urządzeń.

Tymczasem sport i zajęcia z rówieśnikami gwarantują spędzenie czasu pod okiem wyspecjalizowanej kadry, której przede wszystkim zależy na Twoim dziecku, jako na młodym, wspaniałym, rozwijającym się człowieku!

I w ten sposób chcemy wspólnie kształtować naszych sportowców i zawodników.

Zapraszamy do Młodzieżowego Łomżyńskiego Klubu Sportowego !